Debata społeczna w Izdebkach skierowana do seniorów
Wczoraj, w budynku Domu Strażaka Izdebki-Rudawiec odbyła się debata społeczna zorganizowana przez brzozowskich policjantów przy współpracy z Wójtem Gminy Nozdrzec Stanisławem Żelaznowskim oraz Prezesem Stowarzyszenia Klub Seniora w Izdebkach. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchać prelekcji wygłoszonych przez specjalistów, wziąć udział w panelu dyskusyjnym oraz otrzymać elementy odblaskowe.
Tematem debaty społecznej było „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać”. Odbiorcami byli głównie seniorzy z terenu gminy Nozdrzec oraz podmioty działające w obszarze pomocy osobom starszym.
Salę wypełniło blisko 50 osób. Udział w debacie wzięło kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie – Zastępca Komendanta podinsp. Daniel Lendzio, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego asp. szt. Dariusz Maślanka, Kierownik Posterunku Policji w Nozdrzcu asp. szt. Sebastian Garbiński. Nie zabrakło również przedstawiciela władz samorządowych Gminy Nozdrzec Wójta Stanisława Żelaznowskiego.
Początek debaty rozpoczęli zaproszeni prelegenci z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie. Na początku zebrani wysłuchali Urszulę Walków, która przedstawiła problematykę „Zagrożeń zdrowotnych układu pokarmowego u seniorów: przyczyny, ojawy i profilaktykę”. Następnie Małgorzata Gaffke przybliżyła tematykę „Bezpieczeństwa seniorów w sytuacjach epidemiologicznych”.
W kolejnej części uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądają działania podkarpackiej Policji na rzecz bezpieczeństwa seniorów, co fachowo przedstawiła p.o. specjalisty Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie st. asp. Magdalena Kaszowska. Przedstawiła w sposób jasny i czytelny jakie metody stosują na co dzień oszuści, by wykorzystać wiek słuchaczy do tego aby stracili oni niejednokrotnie oszczędności swojego życia. Następnie seniorzy zostali przeprowadzeni przez prezentację, która krok po kroku pokazała im jak intuicyjnym i wygodnym narzędziem jest aplikacja „Moja Komenda”, która została przygotowana przez Komendę Główną Policji i jest dostępna na telefonach wyposażonych w system operacyjny android lub iOS.
Po zakończonych wykładach, odbył się panel dyskusyjny. Uczestnicy debaty zadawali pytania, dopytując między innymi o praktyczne aspekty zachowania się w przypadkach potencjalnych oszustw, jak również zgłosili swoje własne spostrzeżenia i wnioski. Przedstawili również swoje oczekiwania, co do tematów o jakich chcieliby usłyszeć przy następnej debacie.
Po ożywionej dyskusji przyszedł czas na zebranie od uczestników opinii o przeprowadzonej debacie poprzez wypełnienie anonimowo ankiet w tym zakresie.
Na zakończenie, każdy uczestnik biorący udział w debacie otrzymał element odblaskowy.
TH