Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w brzozowskiej komendzie
Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z niezbędnych umiejętności, gdyż niejednokrotnie, to funkcjonariusze, jako pierwsi, są na miejscu zdarzenia, gdzie znajdują się osoby poszkodowane. Dlatego utrwalanie zasad udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważne. W tym celu, dla policjantów i pracowników cywilnych z brzozowskiej komendy, zorganizowano szkolenie z tego zakresu. Przeprowadzili je ratownicy z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Bardzo często zdarza się, że to policjanci są pierwszą służbą na miejscu zdarzeń m.in. wypadków drogowych i udzielają pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu służb medycznych. Ponadto, w trakcie interwencji wspólne i skoordynowane działania policjantów, strażaków i służb medycznych mają za zadanie uratować ludzkie życie, ochronić mienie. Pracując ramie w ramie, polegamy wzajemnie na sobie, dbając o wspólne bezpieczeństwo, za co darzymy się wzajemnym szacunkiem i zaufaniem.
W ubiegłą środę, w Komendzie Powiatowej Policji w Brzozowie odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w którym udział wzięli policjanci i pracownicy naszej jednostki.
Szkolenie odbyło się w ramach podpisanego w listopadzie ub. r. porozumienia pomiędzy Komendą Powiatową Policji w Brzozowie, a Bieszczadzkim Pogotowiem Ratunkowym. Ma ono na celu usprawnić i udoskonalić zakres wzajemnej współpracy. Jednym z elementów jest doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez funkcjonariuszy.
Michał Bartkowski oraz Dominik Leń - ratownicy z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego, w sposób kompleksowy, profesjonalny i przystępny przekazali uczestnikom szkolenia niezbędną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wykorzystali do tego specjalistyczny sprzęt do nauki ratownictwa.
Omówili m.in. w jaki sposób należy postępować z osobami nieprzytomnymi, pokazali prawidłowe techniki i sposoby ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Przypomnieli algorytm postępowania z osobą, u której zatrzymała się akcja serca oraz przypomnieli jak przeprowadzić ocenę poszkodowanego. Przy wykorzystaniu profesjonalnych fantomów osoby dorosłej oraz niemowlaka, każdy z uczestników mógł w sposób praktyczny, pod okiem ratowników, przeprowadzić symulację RKO. Następnie ratownicy zaprezentowali i pokazali w jaki sposób wykorzystać defibrylator AED. Nie zabrakło prezentacji, w jaki sposób i z pomocą jakiej techniki, bezpiecznie ewakuować osobę nieprzytomną z wnętrza pojazdu, co w naszej służbie może być przydatne w każdej chwili.
Ważną częścią szkolenia była nauka postępowania przy zadławieniach. Wykorzystano do tego specjalistyczną kamizelkę ACT FAST. Każdy mógł sprawdzić praktyczne zastosowanie chwytu Heimlicha.
Kolejnym istotnym elementem szkolenia było postępowanie przy wystąpieniu ran i krwotoków. Omówiono rodzaje opatrunków i ucisków oraz jak należy je stosować kiedy dojdzie do takiej sytuacji. W praktyce, uczestnicy szkolenia mogli zobaczyć, jak wykorzystać profesjonalną stazę, czyli opaskę uciskową i jak ją sobie stworzyć w warunkach terenowych, przy zastosowaniu dostępnych narzędzi. Przekazano wiedzę na temat udzielania pomocy osobom, u których doszło do złamania kończyn. Funkcjonariusze i pracownicy dowiedzieli się też w jaki sposób postępować w sytuacjach kiedy mamy do czynienia z oparzeniami.
TH