Konferencja i wystawa o historii Policji w Muzeum Regionalnym w Brzozowie
W miniony piątek odbyła się konferencja popularnonaukowa pn. „Policja w służbie Niepodległej” wraz z wystawą poświęconą Policji Państwowej w czasie II Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami była Komenda Powiatowa Policji w Brzozowie wspólnie z Muzeum Regionalnym im. A. Fastnachta w Brzozowie. Wydarzenie objął honorowym patronatem Starosta Brzozowski.
Otwarcie konferencji poprzedziło wystąpienie dyrektora Muzeum Regionalnego im. A. Fastnachta w Brzozowie Jerzego Ferdynanda Adamskiego, który jako gospodarz przywitał wszystkich zebranych gości i przedstawił program spotkania. Następnie odbył się recital muzyczny w wykonaniu dzieci policjantów. Uczestnicy mogli także usłyszeć utwór Barbary Pravi „Voila” w wykonaniu Zofii Drozd, „Sielanka, Pastorale”, którą zagrała na pianinie Helena Hałka, na koniec piosenkę Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, w wykonaniu Szymona Fila.
Po tak znakomitym początku, przeszliśmy do części popularnonaukowej. Tematem tego wydarzenia była „Policja w Służbie Niepodległej”, połączona z przygotowaną wystawą poświęconą Policji Państwowej w czasie II Rzeczpospolitej Polskiej. Swój wykład „Policja w Służbie Niepodległej - z dziejów formacji policyjnych w powiecie brzozowskim”, wygłosił insp. dr Mariusz Skiba, Komendant Powiatowy Policji w Brzozowie. Poznaliśmy początki i dzieje działalności Policji na terenie powiatu brzozowskiego w okresie przedwojennym. Dr Mariusz Skiba przybliżył, jak wyglądała służba społeczeństwu, i przeniósł nas w czasie dając możliwość zobaczenia ważnych fotografii historycznych z tamtego okresu. Wykład opierał się na prawdziwych historiach funkcjonariuszy, którzy tak jak dzisiaj, służyli z pełnym poświęceniem i oddaniem dla mieszkańców powiatu brzozowskiego.
Kolejnym prelegentem był dr Paweł Fronal z Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa. W swoim wykładzie pt. „Policjanci w strukturach brzozowskiej konspiracji niepodległościowej w latach 1939 – 1947”, przedstawił historie policjantów, którzy niejednokrotnie narażając swoje życie, jak i swoich najbliższych, decydowali się działać w różnych organach państwowych, pracując w nich na rzecz odzyskania niepodległości. Historie ich konspiracyjnej działalności, były niezwykle ciekawe i dały możliwość spojrzenia na te karty historii zupełnie z innej strony, ukazując poświęcenie i poddanie się największej próbie na rzecz walki o wolność i dobro społeczeństwa. Zygmunt Jerzy Szczepkowski, Bronisław Budryk, Andrzej Kurek - to tylko kilka z postaci tamtych czasów, które znacząco przyczyniły się do działania na rzecz powiatu brzozowskiego w okresie wojennym. Podczas wykładu przypomniał jedną z istotnych akcji konspiracyjnych pt. „Uwolnić więźniów. Akcja na areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Brzozowie 13 XII 1994 r.”, na pamiątkę której IPN wydał komiks o tożsamym tytule.
Część wykładową zakończył mł. insp. Paweł Międlar Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. Ochrony Praw Człowieka, który przeprowadził wykład nt. „Praw człowieka w służbie Policji”. Przybliżył słuchaczom, jak przez lata kształtowały się i standaryzowały prawa człowieka na świecie, ukazując ich znaczenie w kontekście służby Policji. Podkreślił, że policja jako formacja często wkracza w obszary, gdzie prawa człowieka mają bardzo istotne znaczenie.
Po konferencji popularnonaukowej, słuchacze mogli, korzystając z wiedzy kom. dr. Marcina Dziubaka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zapoznać się z przygotowaną wystawą poświęconą Policji państwowej w czasie II Rzeczpospolitej Polskiej. Wystawa składała się z ośmiu tablic historycznych opracowanych przez pracowników Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie i związanych stricte z powiatem brzozowskim, oraz pozostałych kilkunastu tablic związanych z „Policja w służbie Niepodległej”, które dotychczas były już wystawiane w wielu miejscach na terenie całego Podkarpacia.
W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście: Zdzisław Szmyd Starosta Brzozowski, Szymon Stapiński Burmistrz Brzozowa, Henryk Kozik Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego, Adam Matuszek Przewodniczący o/Rzeszowskiego „Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.”, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie mł. insp. Łukasz Gliwa, ks. Marek Buchman duszpasterz Policji, radnymi miasta i powiatu wraz z miłośnikami Muzeum Regionalnego im. A. Fastnachta w Brzozowie oraz funkcjonariusze i pracownicy brzozowskiej jednostki.
TH
Film Policja w służbie Niepodległej - konferencja popularnonaukowa w Brzozowie
Opis filmu: Policja w służbie Niepodległej - konferencja popularnonaukowa w Brzozowie
Pobierz plik Policja w służbie Niepodległej - konferencja popularnonaukowa w Brzozowie (format mp4 - rozmiar 23.66 MB)