Wydarzenia

Handel ludźmi nadal niebezpiecznym przestępstwem

Data publikacji 19.07.2023

Okres wakacyjny to czas kiedy wielu młodych ludzi poszukuje zajęcia zarobkowego w kraju i poza jego granicami. Wybierając taki sposób na spędzenie tego czasu, zachowajmy ostrożność, aby nie stać się ofiarą oszustwa lub handlu ludźmi.

Wakacje to świetna okazja do tego aby zarobić dodatkowe pieniądze. Podczas takich wyjazdów oprócz korzyści finansowych rozwijamy swoje horyzonty, poznajemy nowych ludzi czy też doskonalimy umiejętności lingwistyczne. Dostęp do ofert pracy w kraju czy też na zagranicznych rynkach jest bardzo szeroki i obejmuje często branże gastronomiczne, hotelarskie, budowlane, rolnicze czy też związane z opieką nad seniorami. Oferty te często są dobrze opłacane i kierowane do młodych ludzi. Liczne ogłoszenia zamieszczane są w Internecie, dlatego ich zasięg jest praktycznie nieograniczony i każdy może z ich skorzystać.

Należy jednakże pamiętać, by przy wyborze pracodawcy zachować czujność i dokładnie zweryfikować daną ofertę. Często właśnie takie oferty stanowią główny kanał do przestępczego działania, chcąc nas oszukać lub wykorzystać do handlu ludźmi.

Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. Jest przestępstwem rażąco godzącym w podstawowe prawa człowieka, którego istotą jest wykorzystanie osoby nawet za jej zgodą w celu osiągnięcia korzyści. Handel ludźmi to trzeci pod względem wielkości nielegalny biznes na świecie. Ofiarą tego nielegalnego procederu może stać się każdy. Płeć, wiek, wykształcenie czy pochodzenie nie mają tutaj żadnego znaczenia. Najczęściej ludzie wykorzystywani są do:

  • pracy przymusowej,
  • prostytucji i „seks biznesu”,
  • żebractwa,
  • popełniania przestępstw.

Zanim wybierzemy daną ofertę pracy, i zdecydujemy się na wyjazd powinniśmy:

  • zweryfikować pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,
  • upewnić się czy dany pracodawca istnieje, sprawdzić opinie na jego temat,
  • przeczytać dokładnie dokumenty, które mamy podpisać,
  • poinformować bliskich, gdzie wyjeżdżamy i być z nimi w stałym kontakcie,
  • ustalić wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa,
  • zeskanować i wysłać na swój adres mailowy lub zrobić ksero dokumentów tożsamości (w razie zabrania nam przez przestępców naszych dokumentów),
  • zapisać adresy konsulatu i namiary, gdzie uzyskamy pomoc w kraju, do którego jedziemy,
  • zabezpieczyć pewną kwotę pieniędzy, która pozwoli nam na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie to konieczne.

Gdzie możemy szukać pomocy?

KRAJOWE CENTRUM

INTERWENCYJNO -KONSULTACYJNE

DLA OFIAR HANDLU LUDŹMI (KCIK)

tel. +48 22 628 01 20

e-mail: ksik@strada.org.pl

www.kcik.pl

 

BIURO KRYMINALNE KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI

tel. +48 664 974 934

e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl

 

EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY 112

 

Więcej informacji na temat przeciwdziałania handlowi ludźmi znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi/handel-ludzmi-w-polsce

Powrót na górę strony